24 nov
2004
Östen
Hejsan !
Östen bor numer i Solna och har blivit en *Gnagare*!
Nu är det drygt 2 veckor sedan gosiga Östen blev vår nya familjemedlem.Vi är så glada för att vi tog beslutet att välkomna honom hit till oss.
Från början var han en ganska misstänksam herre, men allt eftersom dagarna gått så har han tinat upp ordentligt. Han vill helst att alla våra garderobsdörrar ska vara öppna, 5 st, och han har ännu inte riktigt bestämt vilket fönster som är hans favorit. Östen är pratglad, men vi har inte ännu listat ut vad han säger, vi lär oss med tiden har vi förstått.
Mat, joo, kokt torsk är en favorit och torrfoder förstå,s men annars är han ganska kräsen. Så fort vi säger fisk så kommer han rusande.
Östen går omkring mest hela dagarna och kollar läget, vilar emellanåt och vill gärna bli kelad och ompysslad med. Han har så smått börjat visa att han faktiskt tycker det är kul med lite bus ibland. Då står det härliga till med alla små möss som ligger utspridda lite här och där.
På torsdag ska Östen till veterinären för att få ett friskhetsintyg och vi hoppas att det inte blir för jobbigt för honom. Han har säkert känningar i själen efter alla flyttar han har gått igenom... Men nu har han ju strandat hos oss och tiden läker alla sår och vi tror nog att han kommer att trivas här. Nu har vi julen att se fram emot och kanske Östen får en liten fluga att sätta runt sin hals, om han vill!
Tack Lena (akutmatte) för all din hjälp och ni på Stockholms katthem
//
Carina, Alexander, Cristian och Östen