20 apr
2004
Tyson o Tekla
Hej!
Nu tänkte jag äntligen berätta lite om dessa två kelgrisar.
Tyzon och Tekla kom till oss samtidigt. Dom hade aldrig umgåtts tillsammans innan dom kom, dom hade slagits tillsammans för att Tyson och hans bror (som man trodde var en hona från början) var så skygga för folk. Tekla och Tyson hittade varandra (syskon el kärlekspar) riktigt bra och det va skönt. Tyson satt under sängen i bara några minuter innan han han började inspektera, men så fort man kom i närheten så försvann han in under sängen igen så va det i ca två dagar. Sedan började han att föja efter Tekla som det inte var några som helst problem med. Större kelgris får man leta efter. Så på kvällen på andra dagen så hoppade han upp i soffan brevid mig men höll sig på avstånd å man fick absolut inte klappa honom, men det gick bra när han fick bestämma hur nära man fick komma.
På natten mellan den andra och tredje dagen lekte Tekla och Tyson med varandra, sprang runt i hela lägenheten och jag
vaknade av att jag hörde nå konstigt ljud som jag inte kände igen och både såg å hörde ett duns på golvet, då va det
Tyson som flämtade och hade "slängt" sig ner på golvet å jag kunde inte hålla mig för skratt så jag drog täcket över mig å skrattade lite. Tänkte har han inte rört nått på sig bara legat undan gömd tidigare. Båda kissarna ligger och sover redan första natten hos min son på tre år nu å har det mysigt så det har gått framåt. Mest för Tyson som varit så rädd för folk, han är framme och ibland kommer han fram och hälsar på "främmande" som kommer på besök. Men både Tekla och Tyson är bestämda katter så Tyson måste man låta komma fram på hans villkor, men man kan ibland få lyfta upp han och kela. Tekla gillar att ligga under täcket och gosa, spelar igen roll vem det är hos, mig eller min son, bara det e varmt och gott å hon får ligga på en. Tyson kommer sakta men säkert han med under täcket för att gosa. Man märker att de gillar en iallafall för de är lite vaktiga av sig kollar så det inte händer dem eller mig och min son nått och det är lite kul att de gillar oss.
Tyson och Tekla gillar att sitta i fönstret och kolla ut på fåglar och utsikten, men Tyson har inte riktigt kontroll över sin kropp så det kan hända lite olyckor med blomkrukor och även när man håller på att tvätta sig då kan han rulla runt i stället å det kan vara riktigt roligt. Men nu när det gått en liten tid så har han börja få "lite" kontroll på sin kropp men ytterst lite.
Vi ville bara hälsa att Tyson och Tekla har det bra och jag och min son har det bra med dem
Hej svejs