30 mar
2005
Sotarn
Hej!
Här kommer en liten rapport från Putte (som hette Sotarn tidigare).
Nu har jag bott hos matte, husse och en liten bus-kattjej som heter Tovis i snart 1 månad! Jag var inte ett dugg rädd när jag kom hit utan gick direkt in i köket och till matskålarna och åt!!De första dagarna åt jag all mat jag kom över att äta bara IFALL att maten skulle ta slut.... Jag har ju inte haft det så lätt i mitt tidigare liv då jag fick dela på ris och makaroner med 104 andra katter i ett hus i Järfälla....det var många gånger en kamp!
Ingen vet hur gammal/ung jag egentligen är, men det verkar inte spela så stor roll för min nya familj! Jag fick åka till veterinären första veckan och göra grundlig undersökning (TACK Katthemmet och Annika), röntga mage och lungor och ta en massa prover - som tur var visade proverna inga fel!!! NU äter jag äcklig medicin i 1 v. till för att ta bort parasiter i magen.... Jag är fortfarande lös i magen, men vet ni vad!!?? Jag lärde mig NÄSTAN på en gång att gå på lådan så det hände bara några olyckor i början! Matte och husse har ställt min låda i köket för jag förstod inte att jag skulle gå till badrummet, men jag har märkt att lådan börjar flytta sig närmare och närmare badrummet nu....hmmm?? Men jag fortsätter använda den ändå!
I början valde jag sporadiskt mina sovplatser och brukade lägga mig som jag gjorde i mitt förra "hem", bara mitt på golvet här och där, men nu har jag upptäckt att det finns massor av mysiga gömmor och krypin att ligga i och just nu är min favoritplats ett ihoprullat liggunderlag där jag får vara ifred...!
Jag har även kommit på att jag kan leka - vilken underbar upptäckt! Min nya katt-kompis Tovis är helt "vild" och smyger på mig och "anfaller" mig och försöker verkligen få mig att fatta att lek är det bästa här i livet (det är det för henne nämligen)....och ja, jag gör mitt bästa! Jag har ju varit trött och hängig , men nu har jag fått mycket energi och leker tillbaka och även när matte leker med mig! Favoritlek är "pinne under matta"....matte har lekt med mig varje dag, jag tror det är för att jag ska träna upp mitt leksinne på nåt vis!
Men jag tror att det bästa av allt här i mitt nya hem är MATEN! Jag har nu gått upp minst 1 kilo och ökar fortfarande! Jag får allt man kan önska sig, räkor, kyckling, fisk, lammfärs......ja allt man kan tänka sig i godisväg, jag visste inte att det fanns sån här mat!!! Matte har ett smeknamn på mig, "Spökis" för jag smyger upp bakom henne i köket och helt plötsligt så sitter jag bakom hennes fötter, hon blir alltid lika rädd när hon vänder sig om och upptäcker mig, hi . hi, hi!!!
Jag måste ju även skryta med att jag lärt denna unga katttjej Tovis en del också, hon är inte lika rädd för andra nya personer längre och hon har också gått upp i vikt (hon vägde lite för lite innan) för jag har visat henne att det finns annan mat än torrfoder!!!
Nej, nu ska jag visst få smaka lite gott att äta här av matte och husse och oj oj....Tovis bara springer fram och tillbaka och vill leka med mig, vilket tålamod den tjejen har alltså!!!
Ha det bra alla och tack för att ni tog hand om mig så bra på katthemmet allihopa! Vi hörs snart igen!
Hälsningar från Putte & Tovis, Anki & Björn