Meny

10 maj 2005

Gilda - hem nr 2

Hej!!

För ca 3 månader sedan kom Gilda till oss. Allt gick jättebra ända från början förutom att det kanske var lite mycket lek mitt i nätterna. Favoritleken var dessutom att attackera husses tår, vilket inte var alltför kul. Detta har hon vuxit ifrån nu och istället leker hon med alla sina små bollar och möss, att attackera husses tår är numera bara till för att säga till att nu får du ta och gå upp!!

Gilda är en väldigt nyfiken katt som ska vara med överallt! När man ligger i badet ligger hon på badkars kanten (vilket är lite nervöst eftersom hon är väldigt klumpig!) om man sitter på toaletten ska hon ligga i knät, när man klär sig ligger hon i garderoben, osv... Men när hon hoppade upp och började balansera på balkongräcket när vi åt frukost blev vi lite rädda eftersom vi bor på nionde våningen så nu mera är det koppel som gäller på balkongen!!

För två veckor sedan fick Gilda följa med ut på landet. Hon protesterade lite när vi satte henne i buren och hon tyckte det var lite läskigt att åka tåg, men väl ute på landet hade hon jättekul!! Till att börja med hade vi henne i sele men vi upptäckte snabbt att det inte var några problem med att släppa henne lös. Hon försökte klättra lite i träden men ramlade ner direkt (hon är ju klumpig som sagt). Sedan tog vi med henne ut i roddbåten. Det var jätteläskigt i början men efter ett tag började hon nosa runt i båten och kika på svanarna som guppade omkring... Dom var väldigt intressanta!! Sedan rodde vi in mot stranden, men då tröttnade Gilda och hoppade i vattnet och simmade in till land!!!! Jag har aldrig sett en katt förut som e så förtjust i vatten som Gilda! Sedan när vi kom hem sov hon hela dagen.

Gilda är verkligen en solskenskisse och jag förstår inte hur hennes förra familj
kunde skiljas från henne!

Hälsningar Anna, Christian och Gilda.

    Skriv en kommentar



Gilda - hem nr 2 Gilda - hem nr 2 2

Swish: 1239001793 | Bg: 900-1793 | Vår verksamhet kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll.

90konto-logo
© Stockholms Katthem. Allt material tillhör Stockholms Katthem.
Om Webbplatsen