Meny

27 jul 2005

Masia

Hej!

Här kommer hälsningar från Masia (jag heter så fortfarande). Kom hit 10/7-2005 och nu ska jag berätta hur det gått.

Var först rädd för alla nya ljud, när dörrar öppnas och stängs, barn som springer och skriker i farstun... Brukade springa och gömma mig bakom husses datorskärm då. Nu vet jag att det oftast inte är någon fara. Men brukar ännu gömma mig när dammsugaren kommer fram (Usch)

Inte längre lika rädd... Brukar springa fram till dörren när posten kommer. Inte rädd att hälsa på besökare heller.

När jag är ensam hemma brukar jag undra var husse är. Jag ligger vid dörren när han kommer tillbaka, då är han saknad.

När jag kom hit gick jag runt och kollade varje ställe jag kunde. Upptäckte tidigt att det finns en balkong, brukar sitta där på ett bord och kolla ut. Om man har tur sitter husse här också, ser ni mitt favoritställe på balkongen? (Se bild) Här brukar jag ligga.

Nu har jag inte vart på balkongen så mycket, regnat mycket, vill ha sol då. Mest legat i min egna soffa när husse sitter vid datorn eller ser på tv. Ja... har en hel soffa för mig själv.

När han är i köket vill jag ochså vara med, brukar kolla vad han gör... Om man har tur får man något smakprov. Ibland får jag något, men det är sällan. Tydligen är det inte meningen att vi ska äta det ni äter, nog bäst så, men ibland får jag också. Fått smaka grillkorv, det gilla jag, och kan berätta att han gör jättegod glass.

Hoppas på många soldagar framåt, så jag kan ligga i husses knä på balkongen.

Hälsningar från Masia och Husse

    Skriv en kommentar



Masia

Swish: 1239001793 | Bg: 900-1793 | Vår verksamhet kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll.

90konto-logo
© Stockholms Katthem. Allt material tillhör Stockholms Katthem.
Om Webbplatsen