18 okt
2006
Katter x 5
Sagan om de coolaste katterna söder om katthemmet; Tippen, Kotten, Santa C, Gandalf 2 och Lucie 2. Eller Ceasar, Cedric, Jayson, Gandalf och Lucie Lui som de små kissarna heter nu.
Svartingarna Ceasar och Cedric är halvsyskon, Jayson en riktig hårboll på 4,5 fluffiga kilon, Gandalf är som Jayson, en stor hårboll fast en korthårig sådan, även kallad Gråmesen och sist lille Lucie, en randig akutsmåtting som fick stanna i sitt akuthem.
Vårt första försök som akuthem gick inte så bra, lille Gandalf kom inte så långt ut i världen, han fick stanna. Vi gjorde vårt andra försök som akuthem till fyra urgulliga småttingar; Conrad, Tanja-Vanja, Jackie och Lucie 2. I början var de små äckliga och inget någon av de andra katterna ville synas med, men sen gick det riktigt bra. Cedric ville hemskt gärna tvätta, han är en väldigt sträng liten dam. Småttingarna måste ligga helt stilla och får inte låta eller försöka gå då morrar han. Ceasar har fått agera surrogatmamma/pappa några gånger då kattungarna försöker snutta på honom. Jayson är den som fräste när kissarna kom nära, men sen blev han en riktig lekfarbror. Han, Ceasar och Gandalf turas om att brottas och jaga småttingarna, även Cedric kan tänka sig att leka lite ibland.
Sen kom några ännu mindre, Ron och Ginny. Två små vildingar som sprang, brottades och sen sov lite för att sedan brottas lite mer. Nu har alla småttingar fått nya fina hem med lekkamrater, en del med fjädrar andra med päls.
Lek och hopp från kissarna och deras familj i Vårsta