Meny

24 mar 2006

Nike

Hej alla vänner på katthemmet

Nu har jag Sigge (Nike på katthemmet) varit hos min nya familj i 10 månader och jag trivs jättebra. Jag har fått en storbror som heter Simba som tar hand om mig. För det mesta så ligger vi och sover, men när vi inte sover så gillar vi att jaga varandra och brottas och ibland så hjälper Simba mig att tvätta mig ordentligt. Jag är väldigt mån om mitt yttre, så är det något jag gillar att göra så är det att slicka och tvätta mig ofta. Ibland så mycket att jag måste avbryta leken för att lägga tillrätta mitt hår.

Husse och matte brukar skratta åt mig och brorsan när vi sover, för vi sover lite överallt. Ibland sover vi i våra transportburar, ibland på tvättmaskinen eller i handfatet och ibland sover vi i soffan eller sängen och ibland i en gammal brödkorg med handduk i eller på vår stora leksak i vardagsrummet. Helst av allt vill jag gärna sova på mattes och husses mage när dem kollar på teve. Jag spinner väldigt mycket, så matte och husse brukar behöva höja volymen på teven om de ska höra nåt. Jag skulle jättegärna sova med matte och husse på nätterna och det får jag göra lite då och då, men inte varje kväll. Min brorsa Simba klarar inte av det, han stör bara matte och husse när de ska sova. Ofta får matte eller husse gå upp mitt i natten för att stänga dörren så att de får sova. Min brorsa är väldigt busig, han vill inte att de ska sova utan vara vakna med oss. Han brukar krafsa på dörren till sovrummet tills dem går upp, hjälper inte det då går han till badrumsskåpet och ska öppna det och riva ut mattes saker *aja baja* och ibland så använder han husses fina teve som krafs objekt och då blir husse väldigt arg. Men det enda Simba vill är att få lite mat och gå ut på balkongen, sen när de väl är uppe då går han och lägger sig och myser. Men matte och husse älskar oss endå, hur knäppa vi än är

Matte brukar berömma oss för att vi sköter vår toalett så bra så då får vi lite belöning i form av torkad fisk eller vitamin eller catsticks Jag och brorsan får torrfoder här hemma för inomhuskatter, det är helt okey tycker vi, bara vi får vatten i en skål eller att vi får dricka lite i kranen i badkaret. Husse och matte tycker att jag är en stor kille nu och inte lika vinglig på benen, så jag får följa med brorsan ut på balkongen för att titta på fåglar och andas in frisk luft *jippi* Ibland så går vi ut i koppel också, koppel är helt okey, men jag är lite rädd för höga och oväntade ljud så det är bäst att hålla sig nära brorsan. Vi har hittat några kattvänner här ute på gården där jag bor, men det är lite läskigt när de vill komma nära, då fräser jag men jag vill endå komma fram och nosa lite försiktigt.

Jag har också fått åka bil till vårt sommarställe, jag ylade dem första 30 minuterna,
men sen började jag vänja mig: Dessutom hade jag min snälla bror med mig som pratade med mig under resan, det höll mig lugn. Några gånger har jag blivit lite konstig och kräkts, men det är ingen fara, matte brukar ta hand om mig.

Jag har det väldigt bra här och jag hoppas att mina syskon Adidas, Marwin och min
syster Lacoste har det bra hos sina familjer. *Saknar er*

Tack alla snälla på katthemmet, husse och matte är glada över att ha fått hem just mig. jag är deras lilla kelgris.

Varma hälsningar

Susanne, Micke och Sigge( fd Nike) och storebror Simba

Ps. På den högra bilden är det jag och husse som ligger och sover och på den vänstra
bilden är det jag och Simba som ligger och myser.

    Skriv en kommentar



Nike Nike 2

Swish: 1239001793 | Bg: 900-1793 | Vår verksamhet kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll.

90konto-logo
© Stockholms Katthem. Allt material tillhör Stockholms Katthem.
Om Webbplatsen