Meny

7 mar 2006

John Boy

Hej!!!

Jag ville bara skriva in och tacka för min nya människa. Jag flyttade in i den här lägenheten för drygt en vecka sen. Snabbt upptäckte jag att här bodde en människa. Men henne kände jag ju igen. Hon hade varit och hälsat på mig flera gånger.

Snart kom jag på att det var ganska bra att ha en sån och dessutom var det här exemplaret ganska lättlurat. Om jag gömmer mina leksaker så köper hon fler, om jag snor mig runt hennes fötter och ser söt ut så får jag godis. När jag lägger mig i sängen på kvällen så kommer hon och bäddar ner sig brevid mig och kliar mig på magen. Det är så skönt. Nu har jag även börjat att stjäla hennes täcke på nätterna men hon verkar inte ha något emot att dela med sig till mig.

Min människas vänner och familj har varit här bara för att beundra mig. Dom säger att jag är jättevacker och så har dom med sig presenter och välkomnar mig in i familjen. Inte illa alls.

Jag spinner nästan hela tiden som ett sätt att tala om att jag är väldigt nöjd med livet just nu. Mitt enda problem är mitt namn. Sesam von Smurf. Hur kunde hon komma på ett så långt och krångligt namn? Men jag kallas kort och gott för Smurf, eller Gosis när jag kelar riktigt mycket.

Jag är en rackare på att kela och gosa. Det är två av mina favoritsysslor förutom att busa.

Tack för att ni hjälpte oss att hitta varandra!!!

Smurf och Linda

Ett speciellt tack till Carina hittade mig och som tog in mig från kylan till värmen i Katthemmet.

    Skriv en kommentar



John Boy

Swish: 1239001793 | Bg: 900-1793 | Vår verksamhet kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll.

90konto-logo
© Stockholms Katthem. Allt material tillhör Stockholms Katthem.
Om Webbplatsen