28 sep
2006
Ellis o Azalea
Här kommer en hälsning från Ellis & Azalea!
Dessa två söt-frön har varit hemma nu i ca en månad! De älskar att jaga varann runt runt i lägenheten och upp o ner i klösträdet. Ellis tycker att räkor & tonfisk smakar supergott men det tycker inte Azalea.
Deras specialitet är att vara ivägen! Överallt! När matte eller husse sitter framför datorn ska de vara PÅ tangentbordet, men allra helst ställa sig mitt framför skärmen och jaga muspekaren däri!
På nätterna sover de i en klump, på eller under täcket med matte, och det är såååå gosigt!
Jag är övertygad att de trivs här och jag kan knappt räkna hur många hushållsrullar de har massakerat! De har fått vara ute i koppel ett par gånger, men det är på tok för läskigt än så länge. Det är mycket tryggare att hålla koll på världen därute från fönsterbrädan! De har blivit sååå stora! Ellis är en riktig klump, medan Azalea fortfarande är *kattungig*!
Det stora 600L akvariet är favoritsysslan att försöka ta sig in till munsbitarna. När husse skakar på fiskmaten så kommer de två som ett skott för att få en chans att
blöta tassarna lite när locket öppnas!
Tack Katthemmet för att jag fick möjligheten att ta hand om dessa två små liv!
Mvh, Caroline & Oscar och våra små tjejer!