Meny

7 maj 2007

Mona

hej!

ni kanske känner igen mig som mona, men nu för tiden kallar jag mig semla. inte för att jag tycker om semlor utan mest för att det låter kul. det var ganska länge sedan jag flyttade till bagarmossen (september 06). det mesta har varit bra förutom att de som ger mig mat och så, envisades med att köpa hem pee wee och det accepterade jag inte. då satte jag ner min vita tass och som vanligt stod jag som vinnare när slaget var över.´

fast ljud som låter som krig dvs smällare är inget för mig. runt jul och nyår smällde det från morgon till kväll hos oss. då låg jag mest under badkaret och gömde mig. i och för sig en ganska trevlig plats. nu ligger jag oftast i någon annans spjälsäng eller i vagnsinsatsen eller på skötbordet eller under vaggan uppkurad mot elementet. som ni kanske förstår har det flyttat hit en bäbis. den är inte så kul och snor för mycket uppmärksamhet. men jag har hört att när den blir större så kommer den nog att vilja leka med mig så det är okej att den bor kvar här.

jag har lärt mig att öppna alla garderober på nätterna, ett ganska roligt trick om jag får säga det själv. jag har i alla fall förstått att det är här i bagarmossen jag ska leva så länge jag själv vill.

ps. att flyga är inte roligt. inte att åka bil heller. eller buss eller tåg eller tunnelbana. usch. helst vill jag bara ligga hemma i solen eller strosa runt på balkongen och rulla runt i någon blomlåda eller bita i folks fötter när de inte vill leka med mig. och en annan sak som är tråkigt är andra katter eller ännu värre hundar. varför skulle någon vilja ha ett djur som inte är jag? semla är bäst. ingen protest. ds.

ps2. vad hände egentligen med mina kattungar som jag fick förra året? ds2.

Åsa Holm 22:30, 7 december 2011

Irma åkte hem 2006-08-13 och detta är nu över ett år sedan. Matte och husse har varit dåliga på att höra av sig, men bättre sent än aldrig.

Vi insåg snabbt att Irma var en mycket bestämd kattdonna som var van att få som hon ville, så namnet Sheriffen blev mycket naturligt för oss. Vi hade sedan tidigare en bruntigrerad hankastrat, Palme, som behövde en kompis. Vi var nervösa i början hur skulle det gå, men allt har gått över förväntan. Sheriffen och Palme har blivit ett radarpar i vått och torrt. Dom sover och äter ihop, tvättar varandra och busar massor (även på nätterna till vår förtret...)

Sheriffen fick en jobbig tid när hon kastrerades gå med tratt och allt. Hon var arg och irriterad, hon är en mycket vig katt så hon kom åt såret trots tratten. Men Sheriffen är en sån fin busig tjej som ger oss så många glada skratt och Palme tog emot henne med hela sitt hjärta och pluttigare än så kan det knappast bli.

Mvh Åsa , Martin Sheriffen och Palme

    Skriv en kommentar



Mona Mona 2

Swish: 1239001793 | Bg: 900-1793 | Vår verksamhet kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll.

90konto-logo
© Stockholms Katthem. Allt material tillhör Stockholms Katthem.
Om Webbplatsen