31 jul
2007
Tick - del 2
Hej Katthemmet.
Här kommer en uppdatering från Ernst (f.d Tick) som bott hos mig nästan precis i ett halvår nu.
Han är fortfarande en rätt så skygg kisse även om han gjort enorma framsteg sedan han kom. Han kan nu lugnt titta på när vi människor går omkring i lägenheten utan att springa och gömma sig.
Han tycker om att bli kliad runt huvudet och på ryggen, och spinner då högljutt !!!! Han har till och med "buffat" på kattvakten som varit här en helg. Men jag har ännu inte fått ta upp honom eller hålla i honom. Jag har försökt hitta leksaker som kan roa honom, men han tittar mest förnärmat på mig när jag kommer dragandes med bollar, snören och papperstussar...... Den leksak som roar honom mest är "brorsan" Evert´s svans, den leker man med så länge man får.
Att klippa klorna är inte populärt (men vem tycker det egentligen ?)
Vi har även haft besök av en snäll hund, som Ernst verkade mer nyfiken på än rädd för, så kanske han har umgåtts med hundar tidigare ?
Ernst ligger ofta och njuter i solen på balkongen och har inte visat några tendenser att vilja "hoppa ut". Snarare verkar han lite oroad över att inte få komma in igen.
Mellan Ernst och Evert har stor vänskap uppstått. De leker ibland på nätterna och tycker om att ligga tillsammans i favoritfåtöljen, där de kan ägna timmar åt att tvätta varandra eller bara ligga tätt ihop.
Jag hoppas och tror att Ernst mår bra hemma hos oss, och vi fortsätter att lära känna varandra i den takt som passar honom. Hans päls har blivit jättefin och ögonen ser lite klarare ut, vilket jag tolkar som att han är lite mindre stressad än han var på katthemmet.
Ernst är en stillsam kisse som behöver lugn och ro i sitt liv, i alla fall än så länge, vilket vi försöker ge honom här. Jag är verkligen glad att just Ernst fick komma hem till mig, och för mig och Evert har han blivit en självklar del i vår lilla familj !
Tack för att ni gör ett sånt bra jobb, och reklamen i tunnelbanan är verkligen bra.
Hoppas det kommer in många slantar !!!!!