Meny

20 jul 2008

Smyga o Speja - del 2

Hej,

Här kommer en sommarhälsning från Smyga och Speja!

Som ni ser vistas Smyga och Speja på tomten ibland (varje dag). Det gick lätt att få dem att gå i koppel och nu går inte en dag utan att de vill gå ut. Ute är Smyga chef och inne är det Speja som håller i taktpinnen. Inne har de olika favoritviloplatser och gömställen. Favoitleken med oss "vuxna" är pinne under tidning.

Smyga och Speja tycker som sagt mycket om att ligga på tomten och titta ut över en gångväg som vi har precis utanfär knuten, jaga små flygfän och lukta/smaka på gräset. Vi brukar också ta promenader (de går i längre lina) och de både luktar på omgivningarna och skuttar omkring. Smyga är f ö mycket förtjust att hoppa upp i träd - någon meter upp - och hålla sig fast där en liten stund.

Våra katter är - fattas bara annat - mycket populära hos våra grannar ("vilka fina katter"!) och flera grannar har erbjudit sig att vara kattvakt vid behov.

Och när kvällen närmar sig så är det självklart att även katter får bli trötta.....

Vi är stolta över våra nya familjemedlemmar och tacksamma för det fina sällskap de är för oss. Att besöka Katthemmet var något av det bästa vi gjort.

Hälsningar från Smyga, Speja, Christina och Joakim

    Skriv en kommentar



Smyga o Speja - del 2

Swish: 1239001793 | Bg: 900-1793 | Vår verksamhet kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll.

90konto-logo
© Stockholms Katthem. Allt material tillhör Stockholms Katthem.
Om Webbplatsen