Meny

13 jan 2009

Bilbo

Här kommer en hälsning från Mimmi (f.d Bilbo). Jag bor tillsammans med min nya kompis Molly hos husse utanför Arboga. Vi kommer jättebra överens, Molly och jag, även om det krävdes en gemensam fiende i form av dammsugaren för att få oss att ty oss till varandra i början. Efter den otäcka upplevelsen är vi superkompisar. Matte bor i Stockholm och efter nästan en månad hos husse åkte vi till Stockholm i söndags och det var bara spännande. Att åka bil var inga problem. Matte har en loftsäng med egen kattrappa som är jättekul att rusa i. Min kompis Molly försöker klättra på stegen också men jag tycker bäst om kattrappan. Till våren ska vi få gå ut hos husse som bor på landet och det blir säkert roligt, vi har egen kattlucka men matte säger att vi bara får vara ute på dagarna men vi får väl se om vi håller med om det.

Matte och husse tycker att jag är världens finaste katt, jag är så snäll och lätt att ha med att göra, om jag slutar klösa på soffan kommer de att bli ännu gladare, men jag gillar att klösa på soffor så det struntar jag i.

Matte och husse vill också speciellt tacka Annica på katthemmet som var så snäll och körde hem mig den 19 december 2008.

Hälsar Mimmi (och Molly, fast hon är bara en lurvig f d stallkatt)

    Skriv en kommentar



Bilbo

Swish: 1239001793 | Bg: 900-1793 | Vår verksamhet kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll.

90konto-logo
© Stockholms Katthem. Allt material tillhör Stockholms Katthem.
Om Webbplatsen