Meny

8 okt 2010

Helge o Mumrik - del 7

Hej allihop!

På söndag så fyller jag 5 år och det är en stor dag tycker jag. Matte säger att hon tycker det var alldeles nyss som jag kom hit som en liten ynkepynk fast otroligt busig. Men det är alltså 4,5 år sedan. Tiden går alldeles för fort säger matte fast det märker inte jag. Jag är inte längre så busig, jag blev jättetrött på att fara runt kring väggar och tak efter några veckors intensivbus med Gösta (f.d Mumrik) när han flyttade hit för två år sedan så nu är jag en herre i mina bästa år som helst ligger och jäser i mattes knä och tar en och annan promenad med matte, fast då käkar jag helst gräs:-) Jag är fortfarande ”besatt” av mat (mattes uttryck som jag faktiskt dementerar å det grövsta) och måste ha kontroll på vad andra äter hela tiden. Inte för att jag alltid vill smaka utan för att inget ätbart någonsin får lämna min åsyn. Ibland är det ju jättegott att stjäla mat också, framför allt Mollys. Matte säger att vi allihop får precis samma mat men jag tror inte riktigt på det så jag måste i alla fall kolla. Ibland lyckas jag också sno åt mig av de andras mat och nu säger matte att jag måste banta för jag har för stor mage och matte orkar knappt lyfta mig. Det är förstås för att matte är ovanligt svag för sååå tjock är jag verkligen inte men det skulle ju vara synd om inte matte orkar bära mig längre för jag gillar verkligen att hänga över mattes axel och det har jag lärt Gösta också men han blir minsann aldrig tjock hur mycket han äter och inte Molly heller, det är såååå orättvist tycker jag.

Annars är allt precis som vanligt här – alltså precis som jag vill ha det. Matte var borta några dagar och plockade lingon men vi har ju världens bästa kattvakt så det gjorde inte så väldigt mycket fast helst vill jag ju att matte ska vara hemma jämt. Helst ska hon sitta i fåtöljen också så jag får sova i hennes knä (som jag gör på bilden) men det är rätt svårt att få henne att sitta där så länge som jag vill. Gösta är lite busigare än jag men han har också lugnat ner sig lite men vi röjer och brottas med jämna mellanrum och ibland får vi leka tafatt med Molly också och matte säger att det är jättesnällt av henne eftersom hon är 15,5 år och egentligen borde vara trött på småungar. Va! Oss kan väl ingen bli trött på heller...?!

Häromdagen såg vi en film där Göstas mamma och hans bror Kasper var med och det var jätteroligt att se att Lilla Mamman och Kasper (f.d Skruttet) har blivit så tama också. Det är lite tråkigt att jag aldirg har fått höra något från mina syskon Helga och Håbo. Det skulle ha varit roligt att höra hur det har gått för dem.

Nu var ju egentligen det här min stund i solen men Gösta envisas med att få vara med så vi skickar ett kort även på honom. Matte tycker att han har så roliga tänder så därför tog hon detta snygga kort på brorsan På söndag ska vi få ha räkkalas allihop för att fira min 5-årsdag – jag kände nog lukten av räkor jag när matte kom hem från affären – fast de var frysta. Men jag ska ha flest för det är faktiskt jag som fyller år så det så!

Hälsa alla som kommer ihåg mig på katthemmet!

Helge och Gösta (f.d. Mumrik)

    Skriv en kommentar



Helge o Mumrik - del 7 Helge o Mumrik - del 7 2

Swish: 1239001793 | Bg: 900-1793 | Vår verksamhet kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll.

90konto-logo
© Stockholms Katthem. Allt material tillhör Stockholms Katthem.
Om Webbplatsen