16 dec
2010
Litchi & Wasabi
Hej alla katthemskatter och alla bortadopterade vänner, syskon och bekantingar!
En riktigt god jul på er önskar Litchi och Wasabi! Vi har det döbra i vårat slott (94 kvm) med våra tjänare (fyra stycken!!) och alla klösvänliga möbler (soffa, säng, stol...m.m) Jag, Litchi, har bott i detta fina pensionat (med helpension) i snart två år och "brorsan" den tjocke rödhårige på bild...han har bott här ca ett halvår. Om man nu kan lita på vår halvdemente hushållerska. Hon gör förvisso sitt jobb, men glömmer saker. Som att i tid beställa hem mat, oops Lååådan skriker hon och rusar till vår finfina toalett och tömmer den med konstiga läten (typ, urgh, ufff, uuää) Men på det stora hela är hon okej. Jag, den blyge av oss, får alltid klapp och smek när jag ber om det. Vilket jag numera gör....ofta! Jämfört med när jag först flyttade in så är jag en riktig liten kelgris numera enligt tjänstefolket.
Brodern Wasabi (allmänt kallad Wasse eller Sabi) försvaras av de små pigorna med att han inte alls är tjock (vilket hushållerskan tycker) "han är bara lite överviktig" säger pigorna två. Nåja, det är väl sak samma tycker jag, men han har nog en ätstörning eller väldans lätt för att gå upp i vikt.
Vi andra, jag och vår förste broder Ulrik (raskatten som ser ut som en grå vampyr) vi käkar samma mat som W men håller oss ändå slanka och fina (kastratpåsen under magen är inget att lägga vikt vid) Begriper inte varför han inte håller vikten. Lite slö är han iof...liksom häller ut sig titt som tätt precis där han står eller går. Men han är snäll, snällast av dom alla. Tvättar rent både mig och Nosferatu....alltså Ulrik... att han får stryk av Ulrik när denne tröttnat på det envetna tvättandet det bekommer honom inte. Han är lika nöjd och glad ändå.
Själv är jag mest nöjd när mattes glasögonbågar kastar skuggor på kvällarna över golv eller vägg.....då är jag på jakt Jag trampar även gärna fram och tillbaka över mattes mage när hon ligger och läser...då måste hon upphöra med det och klia-klappa-klia klappa en lååång stund innan jag nöjd skuttar iväg på jakt efter nya byten att jaga i smyg.
Gott nytt år på er också,
Litchi
Wasabi hälsar genom att lyfta på ena ögonhåret