Meny

22 mar 2010

Pampas, Padha o Pantheon

Vi tycker att vi har de bästa katterna i världen boende hos oss. Orädda, i god harmoni med varandra även om de fightas ibland och kan vara bra busiga nångång. De tog lägenheten i besittning väldigt fort och verkade känna sig hemma nästa med detsamma.

Vi har många gånger insett att det var ett riktigt bra val att ta tre katter och inte bara två som vi först hade tänkt. De kan busa och leka alla tre, men ibland så kan nån tröttna och de övriga två kan fortsätta, det känns som så himla bra, för det verkar inte bli någon press dem sinsemellan, utan den som vill leka gör det helt enkelt.

Det finns också en väldig omvårdnad dem emellan. Man märker att pojken (som har vuxit sig stor! Inte tjock utan stor, lång och ståtlig) tar ett slags ansvar att hålla lite koll på sina systrar och alla deltar lite då och då i ett parvis ömsesidigt rengörande, det är bara rörande att se dem hålla om varandra med framtassar och slicka varandra på huvudet.

Hälsar Pampas, Padhas och Pantheons husse

    Skriv en kommentar



Swish: 1239001793 | Bg: 900-1793 | Vår verksamhet kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll.

90konto-logo
© Stockholms Katthem. Allt material tillhör Stockholms Katthem.
Om Webbplatsen