31 mar
2010
Bovar - del 4
Hej,
Här kommer vårhälsningar från lilla mig. Allt är jättebra hemma, jag fullkomligt dyrkar husse. Han är bara bäst, matte är väl bra hon också men HUSSE det är HUSSE det. Flera gånger om dagen ligger jag hos husse och gosar, det är hur mysigt som helst. Jag brukar ligga nära men huvudet i hans knä och sova. Hos matte ligger jag på ryggstödet på soffan, hon tror att det är för att jag skall prata med henne men jag tittar på fåglarna och allt annat som händer utanför.
Jag firade vårdagjämningen med att sova på klösträdet ute på balkongen, balkongen är nätad så vi katter inte kan ramla ner. Eftersom det blir bättre och bättre väder så är jag mer och mer ute på balkongen, det finns så mycket ett titta på.
Vi håller på med lyftträning hemma, inte lika kul som att leka och vara på balkongen men ibland ser man något spännande när man blir buren också men helst vill jag vara i fred.
Sudden, min kattkompis, brukar kolla på mig när jag leker med bollarna, jag är lite klumpig och har svårt att stanna när jag får upp farten men hur lätt kan det vara att både hålla koll på bollen och att rummet helt plötsligt tar slut och man behöver bromsa...?
I förrgår hittade husse en av mina bollar nere på gatan, jag hade busat för fullt på balkongen och bollen åkte ut i en liten springa, den är så liten att lilla jag inte kommer ut där men bollen försvann.
Kurr, mjau och puff från Smoky, tidigare Bovar