Hej!
Det är förvisso bara 1 vecka sen jag flyttade till mitt nya hem, men det har gått så över förväntan att husse & matte tyckte att vi skulle höra av oss redan nu :-)
Jag, d.v.s. Cirkus, var väldans blyg för dem när de hälsade på mig i akuthemmet. De fick mest krypa under köksbordet eller ligga på mage på golvet för att se mig där jag låg under badkaret, så de hade förväntat sig mer av den varan efter flytten. Visserligen var jag rätt försiktig med dem de första dagarna, men Timja, som flyttade hit i början av december, var oemotståndlig och jag kunde inte ligga särskilt länge under soffan innan jag var tvungen att komma ut och leka med henne! Först var hon inte riktigt säker på vad sjutton det var för något som hade anlänt, men nu leker vi för glatta livet! Vi brottas, far omkring i klösträden och jagar varann som små virvelvindar, vi busar med husses och mattes fötter under täcket, vi tvättar varandra och sover tillsammans. Vi jagar laserpekarprick, bollar, pälsmöss och alla andra skojiga leksaker som finns här. Hur kul som helst! Husse & matte är inte alls läskiga längre heller.
Här bor också gammelkatten Clovis, 17 år. Vi småttingar är väldigt kloka och respekterar att han inte är intresserad av att deltaga i våra vilda aktiviteter. Men han är lite spännande ändå... ;-)
Tack akutmatte Kristina för att jag fick bo hos dig tills jag fick mitt nya hem! Och tack akutmattes son, Fredrik, som gav mig mitt fina namn!
På återhörande!
Cirkus, Timja, Clovis, Leif & Margit