Meny

10 aug 2011

Marley & Affe

Hej!

Här kommer en liten solkatt från Affe och Marley.

 

Marley har nu bott hos oss i 5 år. Har gått från skyggis till en underbar liten katt. Han har även haft diabetes som han har varit bra ifrån nu ett halvår. Hoppas det inte kommer tillbaka bara. Han trivs med sitt liv som innekatt, istället för hemlös. Han är den enda av mina fyra katter som inte ens försöker smita ut. Marley är så social och man kan nästa göra vad som helst med honom. Klarade alla veterinärbesök och sprutor med glans när han hade diabetes. Man behöver bara ha längre tålamod med en skyggis, ibland väldigt länge.

 

Affe har nu bott här i 2,5 år. Han är ett litet energiknippe. Allt går i full fart, älskar att reta dom andra katterna, jaga hundarna, utforska varenda skrymsle i lägenheten som går att komma in i. Alla kartonger, påsar, mattor och allt man kan tänka sig är leksaker för honom. Han apporterar fortfarande saker man kastar till honom. Trots att han är döv, så har han ett sjätte sinne för när man öppnar kylskåpet. Då står han nedanför och krafsar för att få skinka. Låtsas man inte om honom tar han spjärn mot kylskåpet och pressar sig bakåt mot en så man inte ska undgå honom.

 

Många hälsningar till er alla på katthemmet från Affe och Marley, Mini och Lill-katten (som inte är från katthemmet), whippeterna Frasse och Primo och matte Inger.

Marie 21:26, 19 augusti 2011

Blir så glad att läsa om Marley och Affe!! De har det så bra hos dig och dina andra djur! Älskar att se bilder på katter och hundar ihop :)

Håller tummarna för att diabetesen inte kommer tillbaka!

Tack för att du ger de ett underbart liv och för att du berättade ...

    Skriv en kommentar



Affe aug-11 Marley aug-11-2 Affe aug-11-2 Marley aug-11

Swish: 1239001793 | Bg: 900-1793 | Vår verksamhet kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll.

90konto-logo
© Stockholms Katthem. Allt material tillhör Stockholms Katthem.
Om Webbplatsen