Hej Katthemmet!
Isis (
Janey) vill nog att ni skall veta hur hon har det. Hon kom hem till mig och katten Fia med knuff i våras. Isis var en mager liten skrank och rätt så skygg i början. Det gällde att inte göra några snabba rörelser runt henne. Klappa lite försiktigt fick jag göra första gången efter tre veckor. Och kom det besök låg hon och tryckte under sängen.
Fia med knuff är en mycket social katt och det märktes att Isis kollade in hur Fia var med mig. Och så en dag kom Isis också och lade sig mot mitt ben. Med tiden kom hon allt närmare mig. Från början var det matfrieri mest, men nu för tiden rantar hon ofta runt efter mig i lägenheten, stångas
och slänger sig framför mig så jag skall klappa. Fast då gäller det att ge varannan klapp till Fia, annars blir det arga blickar. De två katterna fann varandra direkt (som tur var). De leker kull och brottning varje dag och turas om att putsa varandra. Favoritleksaken just nu är en papperskasse som den ena kan gömma sig i, medan den andra jabbar med tassen utifrån.
I somras var vi alla länge på landet med min mammas två kastrerade hankatter. Isis är extra förtjust i Sune och hon följde honom överallt. Ofta hittade man tre av fyra katter sovandes i en hög. Isis är en riktigt skicklig jägare och lämnade ofta små presenter utanför dörren. På landet var det lite ombytta roller, nu verkade det vara Isis som lärde Fia hur man klättrade i träd och spanade på möss.
Livet på landet är klart lite annat än i stan. Jag leker mer med dem här, och vi gosar också mer. Den sista bilden är från ett av gosen häromkvällen. Isis är den som ligger på rygg, HELT avslappnad, medan Fia putsar lite på henne.
/ En mycket glad kattägare