Meny

14 feb 2014

Que Sera & Colombard hälsar

Hej allihop!


Tyckte det var på tiden att vi hörde av oss. Det har gått några år sedan vi Kålle och Stella, (fd Colombard och Que Sera) flyttade hem till våra tvåbeningar. Då var vi väldigt skygga och tyckte att allt var ganska läskigt. Men inte längre. Jag, Stella, är hemmets härskare. Jag bestämmer allt! Husse lyder minsta vink vilket jag uppskattar. Jag älskar att ligga i knät och tål inte att bli ignorerad. Sätter mig gärna på köksbordet och jamar tills någon behagar komma och bry sig om mig. Och får jag inte strömming på tisdagar och räkor på fredagar så ligger mina tvåbeningar pyrt till... ;o)
Och jag, Kålle, är en mjukis i stort format. Jag är så snäll, så snäll. Älskar att gosa och pussas. Jag har äntligen fått mina tvåbeningar att förstå att jag bara vill ha rosa leksaker. De leker jag gärna och högljutt med, gärna nattetid... Jag har också börjat prata en massa. Tycker det är ofantligt roligt när personalen försöker förstå vad jag menar. Varje morgon när väckarklockan ringer springer jag in och säger god morgon till familjen på mitt eget vis.

Hälsningar från Kålle och Stella
Ps. På bilden har vi precis sett till att husse tar en eftermiddagslur...

Suzanne, volontär 10:38, 18 februari 2014

Kålle, du var anledningen till att jag gjorde mitt första, men långt ifrån sista, besök på katthemmet. Du totaldissade mina försök till kontakt :-) Istället fick Chanda flytta hem till mig. Stella, dig har jag också levande minnen av från våren 2008 så söt och lik min avlidna kisse.

Jag vet att ni har fått ett fantastiskt liv hos en husse och matte som verkligen älskar er över allt annat. Precis så som man förtjänar som katt, eller hur?

    Skriv en kommentar



QueSera-Colombard feb 14

Swish: 1239001793 | Bg: 900-1793 | Vår verksamhet kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll.

90konto-logo
© Stockholms Katthem. Allt material tillhör Stockholms Katthem.
Om Webbplatsen