Hej Katthemmet!
Jag ska hälsa från mina äldre herrar, Simon (Pysen) och Garfunkel (Morris) att de verkligen gjort sig bekväma i sitt nya hem efter den första dagen som spenderades först under sängen och sedan under soffan i vardagsrummet.
Garfunkel som var en väldigt blyg herre brukar nuförtiden hoppa upp i min rumskamrats säng och pussa henne god morgon. Oss andra stångas han gärna med och ger i från sig glada kväkningar. De röda soffan i läshörnan är hans favoritplats då han har uppsikt över alla nästan samtidigt. Så kul att han inte längre springer i från en utan springer mot en när man vaknar och går ut i vardagsrummet!
Simon då? Charmknutten som spinner så högt att man inte kan sova har gjort kudden bredvid min till sin plats. Annars gillar han att bädda min säng (dvs böka runt i påslakanet), och titta på film. Pratar väldigt mycket och kan få för sig att bråka med mattorna. Han tycker också att det är jättespännande med dörrar.
Simon och Garfunkel sover väldigt sällan tillsammans men brukar gå och pussa på varandra när de möts. Vi vill alla tre tacka för det fina bemötandet från katthemmet och dess volontärer vi alla fått och hoppas att flytten till det nya stället går superbra!
Med vänliga hälsningar, Robin, Simon & Garfunkel