Meny

11 mar 2015

Jarmo - del 2

Hej!

En andra uppdatering från Jarmo.

Jarmo har börjat finna sig tillrätta i sin nya miljö och går runt i lägenheten istället för att ligga under soffan eller sängen, mest tid spenderar han dock i klädkammaren som han upptäckte förra veckan. Det blir en del väsande när jag går förbi eller tvunget måste göra något i hans närhet men han springer inte undan och kan ibland till och med nosa lite på mig om han känner sig tillräckligt intresserad. Händer är ju fortfarande väldigt läskiga dock så det får ta sin tid. 

Mest ute i lägenheten är han förstås kvällar, morgnar och nätter, då lägger han sig ibland och spinner mitt på golvet och sträcker på sig så att man får se hans dunder-härliga mage. När det är matdags håller han sig också framme och han har ju lite svårt att greppa att all mat faktiskt inte är hans mat, så jag får rädda Zingos matskål ibland. Då tittar han väldigt förebrående på mig...

Zingo och Jarmo har hunnit gå igenom väldigt många olika episoder, från att de knappt brydde sig om varandra, till att Zingo blev lite småelak och viftade med tassen i Jarmos ansikte ganska ofta, men nu är de hur gulliga som helst med varandra, senast imorse satt Zingo och tvättade Jarmo och de gnider sig gärna mot varandra om de råkar befinna sig på samma ställe. 

Han är ju så enormt charmig när han tittar på en med de där uttrycksfulla ögonen, för att inte tala om när han ligger och snarkar lite lågt om natten. 

Tack från mig och Zingo!

Suzanne, volontär 10:09, 12 mars 2015

Vad kul med ännu en uppdatering! Jarmo har varit favorit hos många av oss volontärer. Jag kan inte påstå att det var en ömsesidig uppskattning även om han efter en tid nog fräste mer av ren reflex än att han egentligen ville hålla oss på avstånd :-)

Den förra solkatten har varit en "snackis" så fort vi volontärer samlats, så vi hoppas att det blir fler avsnitt av "Jarmo - från utefödd hemlös till älskad familjemedlem"

annikki 12:22, 12 mars 2015

Tårögd läser man detta... tårar av glädje... och att Jarmo har hittat en riktig kompis också i Zingo!!! Härligt att vi får läsa om honom!

Ingrid Iliou 12:31, 12 mars 2015

Grattis till er som fått Jarmo! Jag tycker verkligen att han verkar vara en mycket speciell kille. Önskar er stort lycka till i forstättningen med både Jarmo och Zingo! Hälsar lycklig sambo med Fox River.

Anneli 12:56, 12 mars 2015

Åh vad fint!! Har följt Jarmo sedan han kom till katthemmet. Jag har tom varit och hälsat på honom en gång, och kände så starkt för honom. Men var osäker på hur mina andra 2 katter skulle reagera. Om man har tagit hem en sådan kisse som Jarmo vill man ju verkligen inte förstöra hans liv genom att "behöva" lämna tillbaka honom. All kärlek till Jarmo och hans människor :)

Andrea 14:20, 12 mars 2015

Tänkte på Jarmo, mycket. Så glad att han har det bra :)

Maria 05:34, 13 mars 2015

Nu blev man glad igen. Nu är han HEMMA ?

Maria 05:35, 13 mars 2015

Nu blev man glad igen. Nu är han HEMMA ;-)

Sanna 08:44, 13 mars 2015

Jarmos milda blick och lite slitna utseende får en ju att smälta.
Härligt att han fått det bra nu!

Maria 00:47, 17 mars 2015

stor <3

    Skriv en kommentar



Jarmo mar 15 Jarmo mar 15-2 Jarmo mar 15-3

Swish: 1239001793 | Bg: 900-1793 | Vår verksamhet kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll.

90konto-logo
© Stockholms Katthem. Allt material tillhör Stockholms Katthem.
Om Webbplatsen