Meny

4 aug 2015

Soya skrämmer matte

Hej alla på katthemmet!
Jag heter Soya och brukade bo hos er, men har inte gjort det på 5 år nu.
Nu tänkte jag berätta historien om hur jag skrämde livet ur min matte.

Matte åkte på semester och lämnade mig hos sin syster som skulle vara kattvakt. Det gillade inte jag!
Så en dag när kattvakt var på jobbet och det åskade ute och jag var allmänt ledsen och skrämd så rymde jag.
Och vilket kaos det blev!

Egentligen låg jag och tryckte under huset i tre dagar, men det var det ingen som visste, utan alla sprang omkring och letade efter mig överallt. Men jag ville inte komma fram, för det var ju inte mina människor! Så jag fortsatte att gömma mig. 

Alla blev så oroliga, och de efterlyste mig på facebook och i hela området, men ingen hade sett något. Matte var jätteledsen, och det var jag också, men jag ville inte komma när de andra ropade på mig.

Så kom matte hem! Jag hörde hennes röst och svarade direkt. Det var ju min människa, henne som jag velat ha hela tiden!
Då satt jag uppe på hustaket och kom inte ner, men jag blev så glad när jag såg henne att jag började ropa som en tokig så hon skulle hämta ner mig.

Till slut fick min höjdrädda människa klättra upp på taket och hämta mig, och då hoppade jag rakt upp i hennes famn! Så fick jag komma in och hem igen och allt var bra. 3 dagar och två nätter var jag ute, vilket var tillräckligt för mig. Nu struntar vi att gå ut på ett tag, tycker jag, jag vill helst bara ligga i sängen och mysa.

Suzanne, volontär 15:09, 17 augusti 2015

Finaste Soya, man får inte skrämma sin snälla matte på det där viset. Lova att aldrig mer rymma!

    Skriv en kommentar



Soya juli 15-2 Soya juli 15

Swish: 1239001793 | Bg: 900-1793 | Vår verksamhet kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll.

90konto-logo
© Stockholms Katthem. Allt material tillhör Stockholms Katthem.
Om Webbplatsen