Hej Katthemmet!
Nu har Findus (
Clapton) och Kurosuke (
Jon-Henrik) bott hos oss i ett halvår. Findus har vuxit en del och är numera kastrerad. De har fått en inglasad balkong att vara på och Findus tycker att det är det roligaste som finns att köra race från hallen ut på balkongen. Kurosuke tycker att balkongen är spännande men lite läskig, han går ut korta stunder och kikar men kommer ofta in så fort något låter där ute.
Han har gjort en hel del framsteg den senaste tiden, som att våga vara uppe på köksbordet och i sängen. Två gånger har han också vågat komma och lägga sig bredvid mig i sängen! Vi får inte klappa honom än, men ta godis ur händerna går för det mesta bra nu.
Jag har seltränat Findus och han har fått komma ut på sin första promenad, men det var mer obehagligt än spännande så det blev mest att nosa runt lite på en gräsplätt utanför porten. Vi får testa igen och se hur det känns då.
Bästa hälsningar
Kurosuke, Findus, Sofie och Filip