Den näpna rödtabbytjejen Josette, numera Zoe, kom till sitt nya hem för drygt ett år sedan. Hon är idag ca 2 år och föddes i ett koloniområde där hon höll till med några andra katter och togs omhand av katthemmet några månader gammal.
Zoe var väldigt försiktig i början, men började snart visa sig mer och mer. Efter en del trevande kontaktförsök med hushållets andra kisse Nelly (också från Stockholms katthem, då kallad Aquada) kom de två plötsligt en dag gåendes sida vid sida, och har sedan dess varit bästa vänner.
Både Zoe och Nelly har sina speciella, lite kvittrande sätt att prata på. De pratar med varandra och stryker sig mot varandra medan de tillsammans går till matskålarna, för att sedan diplomatiskt och vänskapligt dela på maten. Ofta ligger de tätt intill och putsar varandra kärleksfullt. Myset kan också bytas ut mot bus och lek - båda är väldigt lekfulla med varandra och sina leksaker som Zoe är väldigt mån om. Det har hänt att matte har gått och undrat var alla leksaker tagit vägen, och sedan hittat en liten leksaksgömma under en av sängarna, som Zoe alltså har samlat ihop i en liten hög.
Zoe är fortfarande en aning skygg och blyg, men nyfikenheten tar ofta över, och hon känns mer och mer tillgiven. Hon lyssnar intresserat när man pratar, håller ögonkontakt och kommunicerar med blinkande ögon. Hon kan klappas ibland, men mest när Nelly är i närheten och visar vägen. Den senaste tiden har hon börjat lägga sig intill matte i soffan eller sängen.
På det hela taget har hon funnit sig väl till rätta, och Nelly och matte har fått en charmig och snäll liten kompis!
Hälsningar Christina Bornold som adopterat Zoe