Meny

24 sep 2016

Uppdatering från Ernst

Här kommer en hälsning från vår älskade Ernst som nu bott hos oss i mer än ett år. Vilken fantastisk katt! Han har gjort så många framsteg sen vi fick hem honom. Det största framsteget måste nog ändå vara att han sen flera månader tillbaka har funnit ro i att kunna lämna mat i matskålen och komma tillbaka och äta vid ett annat tillfälle. Från början åt han alltid upp allting på en gång då han inte visste när han skulle få mat nästa gång. Det känns så härligt att han blivit så trygg och känner sig så hemma här nu.


När det var dags för hans årliga vaccination satt han som ett ljus hos veterinären. Det var inga problem alls vilket var jätteroligt att se eftersom vi inte hade någon aning om hur han skulle reagera.


Vi har tränat Ernst med sele och det har verkligen gett resultat! När han är på humör och det är på hans villkor så går han till ytterdörren och väntar när man har fått på honom selen. Han tycker mer och mer om att gå ut och utforska. I början var det rätt läskigt men nu känner han igen sig i området. Det är en glad Ernst som traskar runt huset, undersöker buskar och träd och smakar lite på gräset. Hittills har han träffat en del hundar på behörigt avstånd och till och med en häst. Tyvärr ingen av grannkatterna än men det kommer nog :)


Han kommer gärna och gosar ned sig i sängen när det är dags att sova och ofta vaknar man av en varm och härligt fluffig kattmage som man mer än gärna får klappa på. Den är mjukare än bomull!


I somras när vi åkte på semester till Grekland fick Ernst ha semester på eget håll. Han fick bo tre veckor på katthotellet Villa Minnet (vilket vi rekommenderar varmt!) där han trivdes jättebra. Borta bra men hemma bäst som man brukar säga, när vi åkte och hämtade hem honom var det en lycklig Ernst som mötte oss i dörren. Han spann konstant i flera dagar och vi tror att han hade saknat oss lika mycket som vi saknat honom!


Han sprider massor av glädje, skratt och kärlek varje dag. När man kommer hem efter jobbet möter han en i dörren och hälsar en välkommen hem. Och det finns inget roligare än att busa runt i lägenheten med honom när han är på bushumör. Ernst älskar att leka tittut och att vi smyger på varann. Ibland när han hoppar fram från ett hörn så klappar han försiktigt på ens ben och sen springer han iväg och gömmer sig igen. Ernsts egna version av kull!


Vi är så lyckliga att vi hittade Ernst och att Ernst hittade oss. Vi kunde inte ha fått en underbarare katt än honom ❤️


Hälsningar Ernst, Alexandra och Lena

Ingrid (volontär) 16:17, 26 september 2016

Vad roligt det är att läsa en solkatt där kärleken till katten är så otroligt tydlig. Ernst kunde inte ha fått ett bättre hem! <3

Melissa 19:45, 1 oktober 2016

Man blir alldeles varm i hjärtat

Eleonora 21:44, 11 oktober 2016

Vilken underbar katt?? Det är så att min katt dog igår och vi saknar han så. Jag hade haft han hela mitt liv. Men jag och min familj undrar redan om vi ska skaffa en till katt eller inte. Förhoppningsvis gör vi det. Men jag skulle gärna vilja ha lite rekommendationer. Vi älskar mys, bus och lek. En pratglad
och snäll katt. Vad har ni för tips? Mvh//Eleonora

Eleonora 21:45, 11 oktober 2016

<3

Maria Lundqvist 13:34, 29 januari 2018

Så härligt att få veta lite mer om Ernst som jag hade boende hos mig i form av akutkatthem. Var och hälsade på Ernst efter att han flyttat till sin nya familj, och det var så roligt att träffa honom då.Allt låter toppen - ha det så bra med Ernst! Mjau!
Maria Lundqvist

    Skriv en kommentar



Ernst sep 16

Swish: 1239001793 | Bg: 900-1793 | Vår verksamhet kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll.

90konto-logo
© Stockholms Katthem. Allt material tillhör Stockholms Katthem.
Om Webbplatsen