Hej!
Nu är det dags att lämna en kort rapport gällande de två katternas fina utveckling.
Som väntat stortrivs Miss Tuss (fd
Tulasia) och hon är en fantastisk KBT-terapeut för
Basco. Hon vill inte alls att han ska ligga under sängen, utan hon går in och "kuttrar" med honom, och han kuttrar tillbaka, tills hon får med honom ut. Det brukar gå ganska fort för Basco att lockas ut på lite spännande äventyr med bästa kompisen. När Basco väl är ute brukar Tussen gå och lägga sig och sova, och då blir Basco lite fundersam men bestämmer sig oftast för att lägga sig på soffan mitt emot där jag sitter. Vi blinkar till varandra och efter en stund somnar han gott.
Han tycker inte att det är lika läskigt när jag rör på mig, eller reser mig upp. Denna underbara kattkille utstrålar faktiskt ett lugn och jag kan bara beundra varje framsteg han gör. Hans kattpersonlighet framträder mer och mer för varje dag, och jag är så tacksam att jag får vara med och bevittna allt som sker.
I går när jag gick in i Bascos rum låg han för första gången ovanpå sängen, i stället för under den. Ett smart drag, anser jag :) Jag har fått klappa honom med målarborsten men inte med händerna. Uppskattningsvis är han framme ca 90 procent, och under sängen ca 10 procent. För en månad sedan var de siffrorna omvända.
Jag skickar med några bilder av de två vackraste katterna som finns.
Varma hälsningar