Meny

8 jul 2017

Madame & Frejdis

Hej igen Katthemmet!
Här kommer en Solkattshälsning från två av era f.d gäster; Madame och Frejdis.
Två urmysiga försiktiga tjejer som har hittat varandra och tryggheten i varandras sällskap.
Madame är lite känslig för förändringar och när Frejdis flyttade hem till oss var det en stor omställning för dem båda.
De betraktade varandra med stora ögon men de vågade sig inte fram till varandra på en gång.
Lilla Frejdis var den som närmade sig Madame först, för trots att hon inte litar på människor än så är hon väldigt kattsocial. Hon tittar på Madame och betraktar hur Madame gör och beter sig med oss och gör som Madame gör - till en viss gräns. Att hoppa upp i soffan och lägga sig mellan husse och matte vågar Frejdis inte göra än.
Hon har dock hoppat upp i sängen några gånger efter att ha sett Madame göra det och trots att vi låg där!
Frejdis kelar gärna med Madame och tycker om att stryka sig mot henne, de står nära varandra när de äter och leker mycket och gärna med varandra. De springer både efter varandra och efter sina leksaker.
Det är så roligt att de verkar komma så bra överens!


Vi vill passa på att önska er alla på Katthemmet en riktigt fin somnar! Nospussar från Madame och Frejdis och soliga hälsningar från deras husse och matte

Ingrid (volontär) 12:29, 9 juli 2017

Vad roligt att do har hittat varandra nu! <3

    Skriv en kommentar



Frejdis-Madame jul 17-4 Frejdis-Madame jul 17 Frejdis-Madame jul 17-2 Frejdis-Madame jul 17-3

Swish: 1239001793 | Bg: 900-1793 | Vår verksamhet kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll.

90konto-logo
© Stockholms Katthem. Allt material tillhör Stockholms Katthem.
Om Webbplatsen