Den 6/4 flyttade Gato in med svansen i topp. Det hela började redan vid mina besök på katthemmet att han attackerade med tänder och klor. Jag tänkte att hans agerande måste kunna ordnas med hjälp av beteendevetare för jag såg att han var en väldigt fin katt.
Troligen har förra ägaren lekt med händerna och även att Gato kommunicerar med hjälp av bett. Vi började bygga upp hans inre med mycket aktiviteter genom lek. Han har en otrolig energi som han får utlopp för genom att rusa genom lägenheten efter bla dabird. Balkongen är en fin plats att spana på och han älskar ditt klätterträd.
Hans hetsätande jobbar vi fortfarande med så han får sitt foder i en labyrintskål så det tar längre tid att äta.
Så småningom kunde jag försiktigt klappa honom i nacken och allteftersom tiden har gått har vi hittat ett sätt att kela och han har nu utvecklats till något av en soffpotatis. Han har slutat att attackera sedan en dryg månad, är också väldigt pratig och har lärt mig mycket att tyda tolka hans olika signaler. Och han mina.
Med andra ord; vi har det jättebra!
Ann och Pitbullkatten Gato